Hírek
2025. Július 23. 07:32, szerda |
Külföld
Forrás: MTI
Donald Trump szerint a nem túl távoli jövőben létrejöhet látogatása Pekingbe

Donald Trump szerint a \"nem túl távoli jövőben\" létrejöhet látogatása Pekingbe, eleget téve Hszi Csin-ping kínai elnök meghívásának
- az amerikai elnök erről kedden beszélt, amikor a Fehér Házban találkozott ifjabb Ferdinand Marcosszal, a Fülöp-szigetek elnökével.
Trump hangsúlyozta, hogy számos helyről kapott meghívást és a látogatásokra vonatkozó döntések hamarosan megszületnek.
Hszi Csin-ping szeptember elejére, a II. világháború ázsiai lezárásának 80. évfordulós ünnepségére mind Donald Trump amerikai, mind Vlagyimir Putyin orosz elnököt meghívta, és a Kreml a napokban nem zárt ki egy orosz-amerikai találkozót a kínai fővárosban, amennyiben mindkét vezető ott tartózkodik.
Trump egyben azt hangoztatta, nem bánja azt, ha a Fülöp-szigetek Kínával is kapcsolatokat épít.
Ifjabb Ferdinand Marcos az amerikai elnök dolgozószobájában tartott megbeszélésen hangsúlyozta, hogy országa és annak polgárai számára - a történelmi múlt okán is - az Egyesült Államok a legerősebb, legszorosabb és legmegbízhatóbb szövetséges. Ugyanakkor azt is kijelentette, hogy országa számára nincs szükség "egyensúlyozásra" az Egyesült Államok és Kína között, mert független külpolitikát folytat.
Az amerikai elnök kérdésre válaszolva súlyos következményeket sürgetett a közelmúltban nyilvánosságra hozott dokumentumok tartalmára alapozva, amelyek szerint a 2016-os demokrata választási vereség után a leköszönő Obama-adminisztráció vezető tisztségviselői állítólag hírszerzési iratokat hamisítottak arról, hogy a választási eredményt befolyásoló orosz beavatkozási kísérletek történtek.
Az elnök úgy fogalmazott, hogy
a Nemzeti Hírszerzés igazgatója által nyilvánossá tett iratok tanúsága szerint a történtek irányítója Barack Obama akkori elnök volt, akit "bandafőnöknek" nevezett, a történteket pedig "hazaárulásnak".
Donald Trump hozzátette, hogy itt az ideje a felelősöket megtalálni, és az üggyel összefüggésben megemlítette Hillary Clinton akkori külügyminisztert, 2016-os demokrata elnökjelöltet, Joe Bident, Barack Obama alelnökét, valamint James Comey-t, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) egykori igazgatóját és John Brennant a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) volt igazgatóját.
Tulsi Gabbard, a Nemzeti Hírszerzés igazgatója (Director National Intelligence - DNI) a hétvégén nyomozati indítvánnyal juttatta el a feltárt dokumentumokat az igazságügyi minisztériumhoz, valamint a tárca felügyelete alá tartozó Szövetségi Nyomozó Irodához.
A minisztérium hétfőn jelezte, hogy az iratokat megkapta és befogadta.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 25. 07:46, péntek | Külföld
Ungváron második napja tüntetnek a korrupcióellenes hatóságok függetlenségét korlátozó törvény ellen
2025. Július 25. 07:42, péntek | Külföld
Az amerikai kormány felfüggeszti részvételét a gázai tűzszünetről szóló tárgyalásokon
Az amerikai kormány felfüggeszti részvételét a gázai tűzszünetről szóló tárgyalásokon és hazarendeli az Egyesült Államok delegációját a Dohában zajló egyeztetésekről - jelentette be Steve Witkoff különleges elnöki megbízott.
2025. Július 24. 07:32, csütörtök | Külföld
Ukrán elnök: Kijev azonnali és teljeskörű tűszünetet fog követelni az orosz féltől az isztambuli tárgyaláson
Azonnali és teljeskörű tűzszünethez fog ragaszkodni az ukrán küldöttség az orosz féllel szerdán tartandó újabb isztambuli tárgyalási fordulón - közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Facebook-oldalán.
2025. Július 19. 07:50, szombat | Külföld
Jelentősen csökkennek a külföldi segélyprogramokra és médiatámogatásokra szánt amerikai pénzek
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.